Pęcherzyk Gwiazdora

Medycy mają już to do siebie, że nie patrzą na ludzi w taki sam sposób, jak przeciętni śmiertelnicy. Prześwietlają swoimi oczami przechodniów niczym rentgen i czasem już na pierwszy rzut oka widzą co dręczy daną osobę.

A gdybyśmy tak przyjrzeli się bliżej sylwetce Świętego Mikołaja? Dosłownie i w przenośni. Co byście powiedzieli?

Święty Mikołaj to starszy, siwy Pan w świetnej formie. Z lekarskiego punktu widzenia ciężko jednak nie przyznać, że Mikołaj ma parę zbędnych kilogramów i to już od dobrych kilku lat. Otyłość brzuszna to jeden z czynników rozwoju zespołu metabolicznego.

Ostatnio po zjedzeniu obfitego obiadu Mikołaj poczuł silny ból w prawym podżebrzu. Rutynowym badaniem w takiej sytuacji jest USG jamy brzusznej. Szybko okazało się, że to co zakłóciło przedświąteczną pracę Mikołaja były kamienie w woreczku żółciowym. Są one bardzo charakterystyczne w tym badaniu, gdyż dają cień akustyczny. W badaniach laboratoryjnych wykryto znaczną hipercholesterolemię i hipertrójglicerydemię, co w połączeniu z nadwagą i starszym wiekiem znacznie zwiększa szanse u Mikołaja na wystąpienie kamicy pęcherzyka żółciowego.

Na szczęście lekarzom szybko udało się pomóc Świętemu Mikołajowi, dzięki temu wszyscy mogliśmy cieszyć się prezentami na czas!Objawy w przebiegu kamicy nie zawsze są jednak tak typowe jak były w przypadku Mikołaja. Nagły ostry ból w nadbrzuszu jest najczęstszy, jednak czasem jedynym objawem są biegunki lub wymioty. Bądźcie czujni przy świątecznym stole!

Nauka obrazowania metodą ultrasonografii jest ważnym elementem Międzynarodowej Letniej Szkoły Radiologii, Summer International Radiology Course! www.summerinternationalradiologycourse.com – bilety są już dostępne!

Poprzedni

Następny